Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)
    • HAYIR YEMEĞİ DAVETİ 01 TEMMUZ 2018
    • HAYIR DAVETİ - 01 TEMMUZ 2018 -PAZAR
    • HAYIR DAVETİ - 01 TEMMUZ 2018 -PAZAR
BU GECE BERAT KANDİLİ - 10 MAYIS 2017

BERAT KANDİLİ  

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِحَم * وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ * اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فِى لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِرِينَ * فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ اَمْرٍ حَكِيمٍ * اَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا اِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ *

Kendisine samimiyetle yönelen gönülleri, yürekten yapılan yalvarış ve yakarışları geri çevirmeyeceğini haber veren Yüce Rabbimiz Kur'anı Kerimde "... Ey nefislerine karşı haddi aşmış kullarım, Allahın rahmetinden ümid kesmeyiniz. Çünkü Allah,(şirk ve küfürden başka) bütün günahları affeder..."(1) "Rabbinizie yalvara yakara , gizlice dua edin."(2) Dua edenin duasını kabul ederim." (3) buyurarak , biz kullarını huzura çağırmaktadır.

Dinimizde, duaların kabul edildiği,Allah'ın affının, lutfunun bol bol ihsan edildiği, pek bereketli ve feyizli geceler vardır. Bu bereketli ve feyizli gecelerden biride Şaban ayının 15 . gecesi olan "Berat" gecesidir.

 

Bu gece Şaban ayının onbeşinci gecesi olan Berat gecesidir.


Beraat: Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak bağışlanmak demektir. Berat gecesi, samimiyetle Allah’a açılan ellerin boş çevrilmediği çok müstesna bir gecedir. Beraat gecesi, bir yıl boyunca günahlarla kirlenen kalplerimizin ilahi rahmetle temizleneceği bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz bu geceden bahsederken, Şaban'ın onbeşinci gecesinin ibadetle gündüzünün de oruçla geçirilmesini, çünkü bu gece Allah'ın rahmetinin bütün semayı kaplayacağını, tevbe edenleri bağışlayacağını, rızık isteyenlere rızık vereceğini, hastalara şifa bahşedeceğini beyan etmiştir.(4)Bu gecenin faziletlerini islam alimleri beş esasta toplamışlardır.

 

1- Bu gece, ameller, rızıklar,eceller hastalıklar gibi önemli işleri yazılıp ayrıldığı ve ilgili meleklere teslim edildiği gecedir.

2- Bu gece, yapılan ibadetlerin , kılınan namazların , okunan kuranların, edilen dua ve niyazların fazilet ve bereketi çok büyüktür. İnananların bu büyük fazilete ulaşmaları içindir ki; Sevgili Peygamberimiz, bizim bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şafak sökene kadar: Tevbe eden yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu, şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa istesinler, vereyim”(5) buyuruyor


3- Bu gece, rahmet ve bereket gecesidir. Allahu Azimüşşan bu gece güneşin batışından itibaren dünya semasında rahmetle tecelli ederek ta fecre kadar kendisine yönelen gönüllere merhametini bol bol ihsan eder.(6)

4- Bu gece, Mü'minler için mağfiret gecesidir. sevgili peygamberimiz;"Allah-ü Teala Şaban ayının yarısında kullarının durumunu gözden geçirir, müşrik ve kindar olanlardan başka herkesin günahını affeder."(7)

5-Bu gece, Peygamberimize ümmeti hakkında "umumi şefaat hakkının"verildiği gecedir.(8) Bu gece ayrıca zemzem suyunun çoğaldığı da bildirilmiştir.(9) Bu gecenin beş özelliğini kısaca tekrar özetleyecek olursak ;Her mühim iş o gece tayin edilip (ilgili meleklere bildirirlir.) O gece yapılan ibâdetin fazîleti büyüktür. Allah’ın rahmeti o gecede tecelli eder. Mağfiret gecesidir. O gece Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a şefaat hakkının tamamı verilmiştir. Ancak Allah’ın emir ve nehiylerine uymayanların bu şefaatten mahrum kalacakları ifade edilmiştir.(10)Peygamber Efendimiz, Berat gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiş ve bu duayı ümmetinin de öğrenip yapmasını istemiştir: “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine Sana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin”. (11) بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِحَم * وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ * اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فِى لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِرِينَ * فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ اَمْرٍ حَكِيمٍ * اَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا اِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ * 
Bu ayeti kerimede şöyle buyrulmuştur. “Hâ, Mîm. Apaçık bildiren kitaba yemin olsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir. Çünkü biz, Rabbinin bir rahmeti olarak peygamberler göndermekteyiz. O işitendir, bilendir."

İlahi rahmet ve mağfiretin mü'minler üzerine sağnak sağnak döküldüğü bu gecenin kadrini ve kıymetini inananlar olarak çok iyi bilip, namaz kılarak, Kuran okuyarak, dua edip günahlarımızdan tövbe ederek ve affımızı dileyerek geçirmeliyiz.

 

 

Berat Kandilimiz Mübarek olsun. Ülkemize, milletimize ve tüm İslam alemine birlik ve dirlik, barış, huzur getirsin inşallah.….

 

 

1)Ez-Zümer 53

 2)El-A'raf 55

 3)El-Bakara 186

 4) Et-Terğîb ve't Terhîb, c.II, s.473

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      160 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret244363
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.83314.8525
Euro5.66745.6901
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 23°
Banka Hesabımız

   Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR09 0020 6000 6400 9621 3600 01

Bağış Kabulü
 www.muhammedzuhdu.org
Ya Allah (cc) Ya Resul (sav)
Bayrağımız