Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)
    • HAYIR YEMEĞİ DAVETİ 01 TEMMUZ 2018
    • HAYIR DAVETİ - 01 TEMMUZ 2018 -PAZAR
    • HAYIR DAVETİ - 01 TEMMUZ 2018 -PAZAR
RECEPLİ HAYIR DAVETİ “Efendi Hazretlerinin vefatının 55. Yılı”

 

BASIN  AÇIKLAMASI

MUHAMMED ZÜHDÜ KS.  EFENDİ ANMA ETKİNLİĞİ

 

 Derneğimizce her yıl geleneksel olarak  düzenlenen  Muhammed Zühdü (K.S.) Anma ve Recepli Köyü Hayır Yemeği Davetinde  bu yıl “Efendi Hazretlerinin vefatının 55. Yılı” yad edildi.  

Hayır daveti yıllar önce aynı amaçlar ile Muhammed Zühdü Efendinin öncülüğünde Recepli Köyü Camisinde köylünün katılımı ile Aralık ayı içerisinde yapılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda çevre köylere yayıldı. Efendi, dünya hayatından ahiret hayatına göçtükten sonrada hayır yemeğinin yapılmasına  devam edildi.

 Hayır yemeğine zamanla  Manisa il, ve ilçeleri ile tüm Türkiye’den katılım oldu. Katılımın çok olması nedeniyle kapalı alanda yapılması mümkün olmadığından geçimini çiftçilik ile temin eden halkımızın iş durumu ve dışarıdan katılan halkımıza rahat bir ortam hazırlanması için mayıs ayının son on günü içerisinde yapılmaya başlanmıştır.  Bu güne kadarda bu şekilde devam etmektedir.

HALKIMIZ  HAYIR YEMEĞİNE İCABET ETTİ.

Hayır yemeğimize resmi kurumlar,  siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri başta olmak üzere  ilimiz ve ülkemizin  muhtelif yerlerinden binlerce halkımız katıldı.

Sabah saatlerinde başlayan programda öğle namazına kadar Kuran-ı Kerim, mevlidi şerif, ilahiler, salavatlar okunup hoca efendiler tarafından  konuşmalar yapıldı. Yine vaazu nasihatlerde  Muhammed Zühdü efendinin hayatından örnekler anlatıldı, toplumsal birlik dayanışma ve kardeşlik vurgusu ana temaydı..  Etkinlik için  okunan  Kur'an-ı Kerim, mevlidi şerif, salavatı şerifeler başta peygamber efendimiz  Hz. Muhammed (SAV) olmak üzere  Külliyede  medfun  bulunan Muhammed Zühdü Efendinin ruhuna ve  ilimiz başta olmak üzere ülkemizin değişik yörelerinden hayır davetine katılanların  geçmişlerinin  ruhuna  hediye edildi.

MUHAMMED ZÜHDÜ K.S. EFENDİ KİMDİR ?

Muhammed Zühdü Efendi 1882 senesinde Yuntdağı Asmacık köyünde doğdu, köyünde hıfzını bitirip Bergama Karacaahmet medresesinde tahsiline devam etti. 1903 senesinde Konya Kadınhan’a giderek zahiri ilmini aralıksız sürdürdü. 1909’da Asmacık köyüne dönünce köylüler tarafından yaptırılan medresede 16 sene talebe okuttu. 1925 senesinde Recepli Köyüne hicret etti.

Kerametler sarayının sultanı, zahir ve batın ilimlerinin dipsiz denizi, gönlü eşsiz incilerle dolu, insanları olanca kuvvetiyle daima Allah (CC) hazretlerinin nurlu ve mukaddes Kur’an yoluna davet etmiş, Hak kahramanı merhum ve mağfur Muhammed Zühdü Efendi, Tarıki Nakşi  Halid-i Bağdadi kolundan olup Manevi ilmini Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi’nin halifesi Akhisarlı Abdülcelil Efendi’den aldı. Yunt dağına  halka kurup, insanlara hizmet etti. Bu mübarek zat bu yol üzere çevresini irşad etti.

Abdülcelil Efendi’nin çok sevgili halifelerinden olan İbrahim oğlu Hafız Muhammed Zühdü Efendi mübarek zat idi, az uyur az yerdi, hakkı söyler sabrı tavsiye ederdi, daim Kur’an okur kitap mütalaa ederdi, her hali insanlara örnekti, hayatta iken insanların çoğu onu bilmek gerekti, şu an olduğu gibi hayatında da çok mübarekti, onun yüksekti makamı ali idi postu, insanlara hizmet etmekti her türlü kastı, son okuduğu ayetin son cümlesi       “O ne güzel Mevla, O ne güzel dosttu”  anlamında olan ayeti kerimeyi okuyup aile efradına elveda deyip,            bundan elli yıl önce 15 Nisan 1962 sabahı gün doğmadan önce Rabbine teslim oldu.

 DERNEK BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL'IN  BASIN AÇIKLAMASI;

Halkımızın rahat ve huzurlu bir ortamda ziyaretlerini, ibadetlerini yapması ve yemeğini yemesi için gerekli şartlar derneğimiz ve Recepli halkı tarafından oluşturulmuştur.  Külliyemizde peyzaj ve çevre düzenlemesi,  ağaçlandırma,  boya -  badana  işleri de  üyelerimizin  gönüllü katılımları ile tamamlanarak  hayır yemeğine hazır hale getirilmiştir. 300 ve 50 ton su kapasiteli iki adet su deposu Recepli muhtarlığı işbirliği ile doldurulmuş ziyaretçilerimizin su sıkıntısı çekmemesi için her türlü önlem alınmıştır.
BELEDİYELERE TEŞEKKÜR
Manisa Büyükşehir Belediyesi Recepli  kabir içi düzenleme yapmış, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyeleri ise açılır kapanır tenteler, gölgelik şemsiye, oturma bankı,  çöp  konteynerleri göndererek konuklarımızın hizmetine sunmuşlardır. Yine Yunusemre Belediyesi temizlik ekibini göndererek  sabah ve akşam temizliğini yaptırmışlardır. Tüm kurum ve kuruluşlara katkılarından  dolayı  teşekkür ederiz.

 

Hayır yemeğimizde bu sene  950  kg  nohuttan etli nohut yemeği,  850 kg buğdaydan etli keşkek yemeği, 175 çuval undan köy ekmeği, 80 küçükbaş hayvan , 500 kg buğdaydan zerde tatlısı  dualar eşliğinde üyelerimiz,  Recepli halkı ve gönüllü çalışanlarımızca hazırlanarak ülkemizin  muhtelif yerlerinden bu hayır amaçlı “Muhammed Zühdü Anma ve Hayır  Yemeğine” iştirak eden misafirlerimize  sunulmak üzere hazırlanmıştır.

 

Derneğimizce, toplumsal dayanışmayı, yardımlaşmayı yaşatmak ve manevi büyükleri  yâd  etmek  adına tertip edilen  bu  hayır  yemeğini her yıl  devam ettireceğimizi bildirir, burada yapılan duaların İslâm aleminin birliğine, Ümmeti Muhammedin kurtuluşuna vesile kılmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim. Etkinliğimize katkıda bulunan ve etkinliğimize teşrif eden misafirlerimize de şükranlarımı sunarım.  Nice seneler Muhammed Zühdü KS Efendiyi Anma ve  Hayır Yemeği davetinde buluşmak dileğiyle…

Allah’a emanet olunuz. 

 

 

                                                                                                            .

                                                                                                                            21 Mayıs 2017

 

                                                                                                                        HÜSEYİN UYSAL

                                                                                                                      DERNEK BAŞKANI

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      141 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret244363
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.83314.8525
Euro5.66745.6901
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 35° 23°
Banka Hesabımız

   Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR09 0020 6000 6400 9621 3600 01

Bağış Kabulü
 www.muhammedzuhdu.org
Ya Allah (cc) Ya Resul (sav)
Bayrağımız