Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)
MİLADİ YILBAŞI MESAJI !
MİLADİ YILBAŞI MESAJI !

Milâdî takvime göre bir yılın daha sonuna geldik...

Yılbaşı Mesajı;

 Milâdî takvime göre bir yılın daha sonuna geldik. Maddî ve manevi kazanç, ya da kayıplarla dolu olan koskoca bir yıl daha ömür takviminden yaprak yaprak kopup hızla uçup gitti. Bizler ömür ağacımızdan kopup giden bu yaprakların (koskoca bir yılın) muhasebesini yapmalıyız.  Aslında bu muhasebe işlemini yıl sonlarında değil her günün akşamında ben bu gün ne yaptım diye günlük hesap çıkarmalıyız. Günlük yaptığımız işleri hatırlayıp önce; kendim için, milletim için, ülkem için yani dünyalık ve ûkbalık neler yaptım deyip mukayese yapmalıyız.
Bu hususta Yüce Rabbimiz bir âyet-i Kerime’de meâlen şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Herkes yarın (kıyamet günü) için önden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’tan korkun. Çünkü Allah, ne yaparsanız hakkıyla haberdardır.” (Haşir 18)

Yine bilmeliyiz ki bizler çalışmalarımızı tek yönlü yapmamalıyız. Yani sırf dünyalık için veya sadece ahiret hayatına çalışmamalıyız. Bu konuda yine Yüce Resulümüze kulak verelim:  Peygamberimiz(SAV) şöyle buyuruyor: “Hakiki mü’min, dünyası için âhiretini, ahireti için de dünyasını terketmeyen (kişi) dir.” (Kenzül Ummal, c.3, s.238, 6336) Diĝer bir hadiste de: “Hiç ölmeyecekmişsin gibi dünyan için, yarın ölecekmişsin gibi de âhiretin için çalış” (Câmiu’s-Sagîr, 2:12, Hadis No:1201) buyurarak, dünya için çalışırken ahireti de unutmamak gerektiĝini ifade etmektedir.  

 Yukarıda belirtimiz gibi ömür ağacımızın yapraklarını döke döke bir yılımız daha kopup gitti. Arkamıza geriye dönüp, dünya ve ahiret işlerimizin muhasebesini yapacağımız bir yılın son günlerine geldik, bu günlerde ömür ağacımızdan kopup giden yaprakların (365 günün) hesabını vermek mecburiyetindeyiz. Hani Efendimiz buyuruyor: “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz…” (Tirmizî, Kıyame, 25)

Bizler bu hesabı vermeyi aklımıza getirmezsek elbette ki bir gün bu hesap bizden sorulacaktır. Bizim inancımızın gereğinde hesaba çekilmek mutlak vardır.  

 Son olarak;  Biz Mü’minler olarak; yılın başının- yılın sonunun diğer normal günler geceler gibi hiçbir farkı olmadığını bilelim. Geçmişimizi yaptıklarımızı düşünerek muhasebe edelim. Ben kendime, vatanıma, milletime ve tüm insanlığa hayırlar getirecek neler yaptım, eksik taraflarım zayıf yönlerim neler, kendimi nasıl şekillendireyim ki önümüzdeki günlerde hayra dönük (Mevlâ Rızası için) neler yapabilirim diyelim.  Muhakkak ki hayır bundadır.

  Şu veciz sözleri aklımızdan her daim çıkarmayalım;

Bir mevsim mîsâli gelen gidiyor,
Ömür ağacını zaman buduyor,
Ecel peşimizden bizi güdüyor,
Ecelin hakkından geleni göster.  
                     Az yaşa çok yaşa, ölümdür âhir,
                     Dünya bir konaktır, gelen bir misafir,
                     Gafletle harcama, ömrün cevahir, 
                     Cevahir kadrini bileni göster.  
Zaman yol bu yolun yıllar kervanı,
Bu yolda kervanın biter dermanı,
Her geçen ânımız ömrün ziyanı,
Kaybolan her ânı bulanı göster. (A.M.İ.) 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
127 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret262415
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.43545.4572
Euro6.19886.2237
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 6°
Banka Hesabımız

   Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR09 0020 6000 6400 9621 3600 01

Bağış Kabulü
 www.muhammedzuhdu.org
Ya Allah (cc) Ya Resul (sav)
Bayrağımız