Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)
MUHAMMED ZÜHDÜ EFENDİ HAYIR DAVETİMİZ YAPILDI
Her yıl yapılan Geleneksel Muhammed Zühdü Efendi Anma ve Hayır Yemeği davetimiz bu sene Ramazan ayı ve sonrasında erken  seçim kararı  nedeniyle 01 Temmuzda yapıldı.

 

BASIN  AÇIKLAMASI

MUHAMMED ZÜHDÜ KS.  EFENDİ ANMA VE HAYIR YEMEĞİ DAVETİ

             Derneğimizce her yıl geleneksel olarak  düzenlenen  Muhammed Zühdü (K.S.) Anma ve Recepli Köyü Hayır Yemeği Davetinde  bu yıl “Efendi Hazretlerinin vefatının 56. Yılı” yad edildi.  

            Hayır daveti yıllar önce aynı amaçlar ile Muhammed Zühdü Efendinin öncülüğünde Recepli Köyü Camisinde köylünün katılımı ile Aralık ayı içerisinde yapılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda çevre köylere de yayıldı. Efendi, dünya hayatından ahiret hayatına göçtükten sonrada hayır yemeğinin yapılmasına  devam edildi. 56 yıldır da evlatları ve sevenlerince hayır devam ettirilmektedir. Hayır yemeğine zamanla Manisa il, ilçeleri ve tüm Türkiye’den katılım oldu.

HALKIMIZ, HAYIR YEMEĞİ DAVETİMİZDE BULUŞTU.

            Hayır yemeğimize resmi kurumlar,  siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri başta olmak üzere ilimiz ve ülkemizin  muhtelif yerlerinden yoğun katılım oldu. Sabah saatlerinde başlayan programda öğle namazına kadar Kuran-ı Kerim, mevlidi şerif, ilahiler, salavatlar okunup hoca efendiler tarafından  konuşmalar yapıldı. Yine vaazu nasihatlerde  Muhammed Zühdü efendinin hayatından örnekler anlatıldı, toplumsal birlik dayanışma ve kardeşlik vurgusu ana temaydı. Etkinlik için okunan  Kur'an-ı Kerim, mevlidi şerif, salavatı Şerifeler başta peygamber efendimiz  Hz. Muhammed (SAV) olmak üzere Külliyede  metfun  bulunan Muhammed Zühdü Efendinin ruhuna ve  ilimiz başta olmak üzere ülkemizin değişik yörelerinden hayır davetine katılanların geçmişlerinin  ruhuna  hediye edildi.

MUHAMMED ZÜHDÜ K.S. EFENDİ KİMDİR ?

            Muhammed Zühdü Efendi 1882 senesinde Yuntdağı Asmacık köyünde doğdu, köyünde hıfzını bitirip Bergama Karacaahmet medresesinde tahsiline devam etti. 1903 senesinde Konya Kadınhan’a giderek zahiri ilmini aralıksız sürdürdü. 1909’da Asmacık köyüne dönünce köylüler tarafından yaptırılan medresede 16 sene talebe okuttu. 1925 senesinde Recepli Köyüne hicret etti. Kerametler sarayının sultanı, zahir ve batın ilimlerinin dipsiz denizi, gönlü eşsiz incilerle dolu, insanları olanca kuvvetiyle daima Allah (CC) hazretlerinin nurlu ve mukaddes Kur’an yoluna davet etmiş, Hak kahramanı merhum ve mağfur Muhammed Zühdü Efendi, Tarıki Nakşi  Halid-i Bağdadi kolundan olup Manevi ilmini Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi’nin halifesi Akhisarlı Abdülcelil Efendi’den aldı. Yunt dağına  halka kurup, insanlara hizmet etti. Bu mübarek zat bu yol üzere çevresini irşad etti.

            Abdülcelil Efendi’nin çok sevgili halifelerinden olan İbrahim oğlu Hafız Muhammed Zühdü Efendi mübarek zat idi, az uyur az yerdi, hakkı söyler sabrı tavsiye ederdi, daim Kur’an okur kitap mütalaa ederdi, her hali insanlara örnekti, hayatta iken insanların çoğu onu bilmek gerekti, şu an olduğu gibi hayatında da çok mübarekti, onun yüksekti makamı ali idi postu, insanlara hizmet etmekti her türlü kastı, son okuduğu ayetin son cümlesi  “O ne güzel Mevla, O ne güzel dosttu” anlamında olan ayeti kerimeyi okuyup aile efradına elveda deyip,  bundan elli yıl önce 15 Nisan 1962 sabahı gün doğmadan önce Rabbine teslim oldu.

HAYIR   DAVETİ  HAZIRLIĞI

            Halkımızın rahat ve huzurlu bir ortamda ziyaretlerini, ibadetlerini yapması ve yemeğini yemesi için gerekli şartlar derneğimiz üyeleri, gönüllü çalışma ekibimiz ve Recepli halkı tarafından oluşturulmuştur.  Yemek pişirilen kazanlar yenilenmiştir. Külliyemizde peyzaj ve çevre düzenlemesi, boya badana  işleri de  üyelerimizin  gönüllü katılımları ile tamamlanarak  hayır yemeğine hazır hale getirilmiştir. Ziyaretçilerimizin su sıkıntısı çekmemesi için 300 ve 50 ton su kapasiteli iki adet su deposu Recepli muhtarlığı işbirliği ile doldurulmuştur. Mezarlık  çevre duvarı yapımımız  derneğimizce  yapılmakta olup hafta sonları devam etmektedir.

            Manisa Büyükşehir Belediyesi Recepli  kabir içi düzenleme yapmış, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyeleri ise açılır kapanır tenteler, gölgelik şemsiye, oturma bankı,  çöp konteynerleri göndererek konuklarımızın hizmetine sunmuşlardır. Yine Yunusemre Belediyesi temizlik ekibini göndererek  sabah ve akşam temizliğini yaptırmışlardır. Özel Tıp merkezi ambulans hizmeti vermiştir. Tüm kurum ve kuruluşlara katkılarından  dolayı  teşekkür ederiz.

            Ramazan ayı ve erken seçim nedeniyle hayır davetimiz Temmuz ayına sarkmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle iş zamanı olmasına rağmen yine de halkımız teveccühünü esirgememiştir.  Bu sene  750  kg  nohuttan etli nohut yemeği,  850 kg buğdaydan etli keşkek yemeği, 155 çuval undan köy ekmeği, 40 küçükbaş hayvan350 kg buğdaydan zerde tatlısı  dualar eşliğinde üyelerimiz,  Recepli halkı ve gönüllü çalışanlarımızca hazırlanarak ülkemizin  muhtelif yerlerinden bu hayır amaçlı “Muhammed Zühdü Anma ve Hayır  Yemeğine” iştirak eden misafirlerimize  sunulmak üzere hazırlanmıştır.

            Derneğimizce, toplumsal dayanışmayı, yardımlaşmayı yaşatmak ve manevi büyükleri  yâd  etmek  adına tertip edilen  bu  hayır  yemeğini her yıl  devam ettireceğimizi bildirir, burada yapılan duaların İslâm aleminin birliğine, Ümmeti Muhammedin kurtuluşuna vesile kılmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim. Etkinliğimize katkıda bulunan ve etkinliğimize teşrif eden misafirlerimize de şükranlarımı sunarım.  Nice seneler Muhammed Zühdü KS Efendiyi Anma ve  Hayır Yemeği davetinde buluşmak dileğiyle…Allah’a emanet olunuz.

      01 TEMMUZ  2018 

     HÜSEYİN UYSAL  -   DERNEK BAŞKANI


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret268805
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.86635.8898
Euro6.57996.6063
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 6°
Banka Hesabımız

   Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR09 0020 6000 6400 9621 3600 01

Bağış Kabulü
 www.muhammedzuhdu.org
Ya Allah (cc) Ya Resul (sav)
Bayrağımız