• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)
BİN AYDAN HAYIRLI GECE - KADİR GECESİ
Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır...

    Ramazan ayı başlıyor, başladı derken sonlarına yaklaşıyoruz.  "Evveli rahmet, ortası mağfiret, (günahların bağışlanması) sonu da cehennemden kurtuluş"  olarak Yüce  Peygamberimiz bizlere bu ayın önemini  haber vermiştir. 

  Kadir Gecesi'ne bu adı bizzat Yüce Allah vermiştir. Hepimiz için mübarek olsun.

Bu gecenin adını taşıyan sûrede Yüce Mevlâmız: "Gerçekten biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'ni sana bildiren nedir?  Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O'nda melekler ve ruh, Rab'lerinin izniyle her bir iş için iner de iner. O gece  tan yeri ağarıncaya kadar bir esenliktir"(1)  buyurmaktadır.
 
Bu gece, insanlığın ufkunda bir güneş gibi doğan Kur'an gecesidir. Şüphesiz böyle değerli gün ve geceleri, en iyi şekilde değerlendirmek hepimizin görevidir.


Yüce Allah, bütün iyilik ve ibadetleri yapmaya çalışalım diye, iyilik ve ibadetler içinde hoşnutluğunu; bütün  insanlara saygı gösterilsin diye, halk içinde hoşnut olduğu kullarını; her an hazır bulunsun diye insanın ölümünü, her zaman doğruya yönelsin, çalışsın, çabalasın diye kaderini ve rızkını gizlemiştir. Tıpkı bunlar gibi, bütün Ramazan gecelerini kulluk ve itaatla geçirelim diye, Kadir Gecesi'ni de Ramazan ayı geceleri arasında gizlemiştir. Ancak; Kadir Gecesi'nin, Ramazan ayının son 10 günü içinde bulunduğuna güçlü işaretler vardır. 


 Nitekim Yüce Peygamberimiz: 
"Kadir Gecesi'ni arayan kimse Ramazan'ın son yedi   günü içinde aramalıdır."(2)  buyurmuşlardır. 
Bizzat kendileri, Ramazan'ın son on günü içinde ibadetlerinde daha fazla dikkat ve titizlik gösterirlerdi. Bu gecelerde aile fertlerinin tamamını uyandırır, ibadetle meşgul olmalarını öğütlerdi. 
Kadir Gecesi'nin yüceliğinden, feyz ve bereketinden yararlanabilmek için, bu gecede diğer Ramazan gecelerindeki ibadetlerimizden farklı olarak; geçmiş hayatımızın bir muhasebesini yapmalı, bizi Yüce Allah'ın katında huzursuz eden günahlarımız varsa, onlar için Mevlamızdan affımızı dilemeliyiz. Tövbe edip O'na sığınmalıyız. Bir daha o günahı işlememeye kesin söz vermeliyiz. Sağlık, afiyet, bol rızık ve mutlu günler istemeliyiz. Kendimiz, ailemiz, milletimiz ve insanlık için Allah'a dua etmeliyiz. 

Hz. Aişe validemiz, bir gün Yüce Peygamberimiz'e sordu: 
"Ey Allah'ın Rasûlü; Kadir Gecesi'ne ulaşırsam nasıl dua edeyim? 
Bunun üzerine Peygamberimiz: 
"Allah'ım! Şüphesiz sen çok affedicisin, affı seversin, beni de affet."(3)  diye dua et buyurdular. O halde muhterem Müslümanlar! Kadir Gecesi'nde Mevlamızın hoşnutluğunu kazanmak için; bu geceyi tevbe, istiğfar, dua ve ibadetle geçirmeliyiz. Peygamberimizin Hz. Aişe validemize ögütlediği dua ile Allah'a yalvarmalıyız. 

Kadir Gecesi için belli bir ibadet şekli olmamakla birlikte bu gece tövbe ve dualarımızın dışında, Kur'an okumak ve geçmiş namazlarımızı kaza etmek, vaaz ve nasihat dinlemek, ölmüşlerimizi hatırlayarak onların da ruhlarını ferahlandırmak, affedilmeleri için Allah'a yalvarmak, yapacağımız en güzel ibadetlerdir.

Kadir Gecesi  hepimiz hakkında ruhî ve manevî yükselişe vesile olsun işallah,

 Sevgili Peygamberimiz(SAV)  bir hadis-i şerifinde. "Kim inanarak ve mükafatını da yalnız Cenab-ı Hak'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse, geçmiş günahları affedilir."(4)  buyuruyor  . 

 Ne mutlu layıkıyla  bu geceyi gecirenlere...  Kadir gecemiz mübarek olsun.

 

1- Kadir, 1-5. 
2- Riyazü's-Salihîn, Terc. c. 2, sh. 465. 
3- Riyazü's-Salihîn Terc. c. 2, sh. 467. 
4 -Riyazü's-Salihîn Terc. c. 2, sh. 464.

  
25 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret465791
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org