Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Attar Hoca Hz.

ATTAR HOCA HAZRETLERİ (ATTAR ECE)

 

          Manisa’da Saruhanoğulları devrinde, halvetî şeyhi olan revak sultan’ın kardeşidir. Kabri, karaköy semtinde bulunan attar hoca câmiî’nin son cemaat mahallinde, minarenin yanındadır.

 

\"

 

        Kaynaklardan Attar hoca’nın testicilik yaptığı ve dükkânının da şimdiki karaköy kur’ân kursu’nun bulunduğu yerde olduğunu öğreniyoruz.

        Attar hoca’ya âit şöyle bir menkîbe anlatılmaktadır: “şahsın biri bir gün attar ece’nin bir testisini kırar. Sonraki bir gün yine gelir ve bir testisini daha kırar. Üçüncü de yine kasten testisini kırmaya geldiğinde attar ece bu şahsı yakalar ve “senin hızır olduğunu herkese söylerim” der. Hızır (a.s.): “ne olur söyleme” der. Attar ece de: “ o zaman günde bir vakit bu câmide kılar isen söylemem” der. O günden beri hızır (a.s.)’In bu câmide bir vakit namaza geldiğine inanılmaktadır.

        Câmi yapılacağı zaman, vakıf câmi alanının geniş tutulmasını istemiş, bunun sebebini soranlara ise, “gün gelecek burada çocuklar oynayacak” diyerek, ileride bir gün burada bir kur’ân kursunun yapılacağına işaret etmiştir.

\"

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret332413
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.85238.8878
Euro10.341310.3828
Hava Durumu
DİYANET RADYO
Canlı Yayın
KUR'AN RADYO
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org