• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Berat Gecesi

BERAT GECESİ

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِحَم * وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ * اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فِى لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِرِينَ * فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ اَمْرٍ حَكِيمٍ * اَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا اِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ *  

Kendisine  samimiyetle yönelen gönülleri, yürekten yapılan yalvarış ve yakarışları  geri çevirmeyeceğini haber veren  Yüce Rabbimiz Kur'anı Kerimde "... Ey nefislerine  karşı haddi aşmış kullarım, Allahın  rahmetinden ümid kesmeyiniz. Çünkü Allah,(şirk ve  küfürden başka)  bütün günahları affeder..."(1)   "Rabbinizie yalvara yakara , gizlice dua edin."(2) Dua  edenin duasını kabul ederim." (3)  buyurarak ,  biz  kullarını huzura  çağırmaktadır.

 Dinimizde,  duaların kabul edildiği,Allah'ın affının, lutfunun  bol bol ihsan edildiği, pek bereketli ve  feyizli geceler vardır.  Bu bereketli ve  feyizli gecelerden biride Şaban  ayının  15 .  gecesi olan  "Berat" gecesidir. Yani Önümüzdeki 26 Temmuz Pazartesi gününü Salıya bağlayan gece Şaban ayının onbeşinci gecesi olan Berat gecesidir.
 
Beraat: Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak bağışlanmak demektir. Berat gecesi, samimiyetle Allah’a açılan ellerin boş çevrilmediği çok müstesna bir gecedir.  Beraat gecesi, bir yıl boyunca günahlarla kirlenen kalplerimizin ilahi rahmetle temizleneceği bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz bu geceden bahsederken, Şaban'ın onbeşinci gecesinin ibadetle gündüzünün de oruçla geçirilmesini, çünkü bu gece Allah'ın rahmetinin bütün semayı kaplayacağını, tevbe edenleri bağışlayacağını, rızık isteyenlere rızık vereceğini, hastalara şifa bahşedeceğini beyan etmiştir.(4)Bu gecenin faziletlerini islam alimleri  beş  esasta toplamışlardır.

 1- Bu gece, ameller, rızıklar,eceller hastalıklar gibi önemli işleri yazılıp ayrıldığı ve ilgili meleklere teslim edildiği gecedir.

2- Bu gece,  yapılan ibadetlerin , kılınan namazların , okunan kuranların, edilen dua ve niyazların fazilet ve bereketi çok büyüktür.  İnananların bu büyük fazilete  ulaşmaları içindir ki; Sevgili Peygamberimiz, bizim bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneş doğuncaya kadar dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şafak sökene kadar: Tevbe eden yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Hastalığına şifa isteyen yok mu, şifa vereyim. Daha ne gibi istekleri varsa istesinler, vereyim”(5) buyuruyor  


3- Bu gece, rahmet ve  bereket gecesidir. Allahu Azimüşşan bu gece   güneşin  batışından itibaren  dünya  semasında rahmetle  tecelli ederek ta  fecre  kadar kendisine  yönelen gönüllere  merhametini bol bol ihsan eder.(6) 

 4- Bu gece, Mü'minler için mağfiret gecesidir. sevgili peygamberimiz;"Allah-ü Teala  Şaban ayının yarısında  kullarının durumunu gözden geçirir, müşrik ve  kindar  olanlardan başka  herkesin günahını affeder."(7) 

5-Bu gece,  Peygamberimize  ümmeti hakkında  "umumi  şefaat hakkının" verildiği gecedir.(8)  Bu gece  ayrıca  zemzem suyunun  çoğaldığı da  bildirilmiştir.(9) Bu gecenin beş özelliğini  kısaca  tekrar özetleyecek olursak ;Her mühim iş o gece tayin edilip (ilgili meleklere bildirirlir.) O gece yapılan ibâdetin fazîleti büyüktür. Allah’ın rahmeti o gecede tecelli eder. Mağfiret gecesidir. O gece Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a şefaat hakkının tamamı verilmiştir.  Ancak  Allah’ın emir ve nehiylerine uymayanların bu şefaatten mahrum kalacakları ifade edilmiştir.(10)Peygamber Efendimiz, Berat gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiş ve bu duayı ümmetinin de öğrenip yapmasını istemiştir: “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine Sana sığınıyorum. Sen yücelerden yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin”.  (11) بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِحَم * وَالْكِتَابِ الْمُبِينِ * اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فِى لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ اِنَّا كُنَّا مُنْذِرِينَ * فِيهَا يُفْرَقُ كُلُّ اَمْرٍ حَكِيمٍ * اَمْرًا مِنْ عِنْدِنَا اِنَّا كُنَّا مُرْسِلِينَ * 
Bu  ayeti kerimede şöyle  buyrulmuştur. “Hâ, Mîm. Apaçık bildiren kitaba yemin olsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir. Çünkü biz, Rabbinin bir rahmeti olarak peygamberler göndermekteyiz. O işitendir, bilendir."

 İlahi rahmet ve mağfiretin mü'minler üzerine  sağnak sağnak  döküldüğü bu gecenin kadrini ve  kıymetini inananlar olarak çok iyi bilip, namaz kılarak, Kuran okuyarak, dua edip  günahlarımızdan tövbe ederek  ve  affımızı dileyerek  geçirmeliyiz.

Berat Kandilimiz Mübarek olsun. Ülkemize, milletimize ve tüm İslam  alemine birlik ve dirlik, barış, huzur getirsin inşallah.….   1)Ez-Zümer 532)El-A'raf 553)El-Bakara 1864) Et-Terğîb ve't Terhîb, c.II, s.473 5) İbni Mace, İkametü's-Salah 191, H.No:1388 I/4446)Bkz. İbni Mace, Et-Tac  c.2  s.937) İbni Mace, Ahmed,  Et-Tac  c.2  s.938)Bkz. K.Hakim ve  Meali Kerim (H.B.Çantay)c.3 s.905 Not.49)BKz. Hak dini Kuran Dili c.6 s. 4294 10)Kütüb-i Sitte İ. Canan C.4 Sf. 39011)İbni Mace, C.1, S.444      
 

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret471096
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org