• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Yılbaşı Mesajı

 

 


Yılbaşı Mesajı; 

Milâdî takvime göre  bir yılın daha sonuna geldik. Maddî ve manevi kazanç, ya da kayıplarla dolu olan koskoca bir yıl daha ömür takviminden yaprak yaprak kopup  hızla uçup  gitti. Bizler  ömür ağacımızdan  kopup giden bu yaprakların (koskoca bir yılın) muhasebesini yapmalıyız.

 Aslında bu muhasebe işlemini  yıl sonlarında değil her günün akşamında ben bu gün ne yaptım diye günlük hesap çıkarmalıyız. Günlük yaptığımız işleri  hatırlayıp önce;  kendim için, milletim için, ülkem için yani dünyalık ve ûkbalık  neler yaptım deyip mukayese yapmalıyız.
Bu hususta Yüce Rabbimiz bir âyet-i Kerime’de meâlen şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Herkes yarın (kıyamet günü) için önden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’tan korkun. Çünkü Allah, ne yaparsanız hakkıyla haberdardır.” (
Haşir 18)
 Yine bilmeliyiz ki   bizler çalışmalarımızı tek yönlü yapmamalıyız. Yani sırf dünyalık için  veya   sadece ahiret hayatına çalışmamalıyız. Bu konuda yine Yüce Resulümüze  kulak verelim:

Peygamberimiz(SAV) şöyle buyuruyor: “Hakiki mü’min, dünyası için âhiretini, ahireti için de dünyasını terketmeyen (kişi) dir.” (Kenzül Ummal, c.3, s.238, 6336) Diĝer bir hadiste de: “Hiç ölmeyecekmişsin gibi dünyan için, yarın ölecekmişsin gibi de âhiretin için çalış”  (Câmiu’s-Sagîr, 2:12, Hadis No:1201) buyurarak, dünya için çalışırken ahireti de unutmamak gerektiĝini ifade etmektedir.

Yukarıda  belirtimiz gibi  ömür  ağacımızın yapraklarını döke döke  bir yılımız daha kopup gitti.  Arkamıza geriye  dönüp, dünya ve ahiret işlerimizin muhasebesini yapacağımız bir yılın son günlerine geldik, bu günlerde ömür ağacımızdan kopup giden yaprakların (365 günün) hesabını vermek mecburiyetindeyiz. Hani Efendimiz buyuruyor: “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz…” (Tirmizî, Kıyame, 25) Bizler bu hesabı vermeyi aklımıza getirmezsek elbette ki bir gün bu hesap bizden sorulacaktır. Bizim inancımızın gereğinde hesaba çekilmek mutlak vardır.

Son olarak;

Biz Mü’minler olarak; yılın başının- yılın sonunun  diğer normal günler geceler  gibi hiçbir farkı olmadığını bilelim. Geçmişimizi yaptıklarımızı düşünerek  muhasebe edelim. Ben  kendime, vatanıma, milletime ve tüm insanlığa hayırlar getirecek neler yaptım, eksik taraflarım zayıf yönlerim neler, kendimi nasıl şekillendireyim ki önümüzdeki günlerde hayra dönük (Mevlâ Rızası için) neler yapabilirim diyelim. Muhakkak ki  hayır bundadır.

 Şu veciz  sözleri aklımızdan her daim  çıkarmayalım;

 

Bir mevsim mîsâli gelen gidiyor,Ömür ağacını zaman buduyor,Ecel peşimizden bizi güdüyor,Ecelin hakkından geleni göster. Az yaşa çok yaşa, ölümdür âhir,Dünya  bir  konaktır, gelen bir misafirGafletle harcama, ömrün cevahirCevahir kadrini bileni göster. Zaman yol buyolun yıllar kervanıBu yolda kervanın biter dermanı,Her geçen ânımız ömrün ziyanı,Kaybolan her ânı bulanı göster.                                                                                                                                                                                                   (A.M.İ.) 
 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret475156
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org