• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Türkmen Dede yemekhanesi Hizmette

Türkmen Dede Türbesi yemekhane inşatı tamamlanıp hizmete sunuldu. 

 TÜRKMEN DEDE TÜRBESİ  YEMEKHANE  İNŞAATI  BİTİRİLDİ

 

Demirci İlçemizdeki Türkmen Dede Türbesi yemekhane  inşaatı tamamlanıp hizmete sunuldu.

Demirci Vakıf, Sanat ve  Tabiat Eserlerini Yaptırma ve Yaşatma  Derneği   tarafından  yaptırılan türbe ile     müştemilatına  yemekhane  ve  çay  ocağı  yapıldı.

Demirci Vakıf, Sanat ve  Tabiat Eserlerini Yaptırma ve Yaşatma  Derneği Başkanı ; Demirci Civarındaki  topluma  mâl olmuş,  manevi önderlerin  cami ve  türbeleri ile  kabirlerinin   yaşatılması ve  gelecek kuşaklara ulaştırılması için  çalışmalar  yaptıklarını belirtti.  

 


 

  Dernek  Başkanı ;   Türkmen Dedesi Türbesininde  bu amaçla  yaptıkları   bir  eser olduğunu, buraya   Demirci  ve  köylerinden  yapılan  yardımlarla üyelerimizin  gayretli çalışmalarıyla  türbe,  mescid , su deposu ve  adbesthane  kazandırdıklarını ve  halkın hizmetine  sunduklarını belirtti. Geçen yıl  yemekhane  inşaatına  başladık ve bu yıl badana ve  boyasınıda yaparak  yemekhane ve  çay ocağımızı da hizmete açtık dedi.

Ayrıca ilçemizdeki  bu tür  eserlerin yapımında ve Türkmen  Dede Türbe ve  çevre  düzenleme inşaatımıza    Manisa İl İlçe  ve  Köyleri Derneği Başkanı,  Yönetim kurulu ve  dernek üyelerince  bazı hafta sonlarında  çalışmalara  katılmak suretiyle gönüllü bedeni yardım ve  katkıda  bulunulmuştu,  burdan bu eserlere katkıda  bulunan başta  kendi üyelerimiz ve çevre  halkımız olmak üzere, Manisa İl ilçe ve  Köyleri Dayanışma  Derneği Başkanı başta olmak üzere gönüllü üyelerine de teşekkür  ediyoruz  dedi.

 

 

 

TÜRKMEN  DEDESİ  SÜLEYMAN  ŞAFİ EFENDİ    KİMDİR???Demircinin 20 km batısında yer alan  Türkmen Türbesinde Süleyman Şafi Efendi,     hanımı Şadiye-i Zahide  ve oğlu  Mustafa Sadi yatmaktadır. 

İran Horasan bölgesinin  İnlidere Kasabasından  1.494 yılında  9 arkadaşı ile  Süleyman Şafi Efendi Demirci ye geldi.  3 yıl Demircide  6 yıl Mahmutlar köyünde kaldıktan sonra  Rahmanlar Köyüne yerleşti. Kendisi Nakşi mizaçlıydı  Bizzat Muhammed Bahaddin Hazretlerinden ders almıştır.

 

 Zahir ve Batın ilimlerinde  çok yüksek seviyede idi.   Zamanının kutbu idi.  Manevi görevi  Hastaların Şifa bulması için  dua etmek idi.  Onun için  Şafi lakabını aldı.  Babasının adı Muhammed Arif idi. Annesi nin adı Sabire  idi.  Babası memleketinde kaldı annesi Kılavuzlar Köyü Yayılı Mevkiindeki türbesinde yatmaktadır. Demirci dağında bulunan  Yemen Dede ile  amca çocukları olmaktadır.    Reisler Türbesinin karşı sırtlarında  bulunan Kamçılı Sultan  babalarının dedesidir.Oğlu Mustafa Sadi Efendinin manevi görevi halkın huzur ve saadeti için dua etmek,  Şehid ve velilere manevi kumandanlık yaptığı  söylenmektedir.         Süleyman Şafi Efendi, Miladi  1471 doğumludur.   Yazlık olarak kullandığı Türkmen dağındaki evi ve mescidi yanında  79 yaşında iken  1550 yılında vefat etmiştir.   Demirci Vakıf, Sanat ve  Tabiat Eserlerini Yaptırma ve Yaşatma  Derneği tarafından türbe ve mescidi aslına uygun olarak  onarılmıştır. 

Manisadan Yol Güzergahı

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret475186
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org