• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)
MUHAMMED ZÜHDÜ KS. EFENDİYİ ANMA ve HAYIR YEMEĞİ 26 Mayıs 2024

Derneğimizce her yıl geleneksel olarak düzenlenen Muhammed Zühdü Efendi (K.S.) Anma ve Recepli Köyü Hayır Yemeği Davetinde bu yıl “Muhammed Zühdü KS. Efendi Hazretlerinin vefatının 62. Yılı” yad edildi.
Hayır daveti yıllar önce aynı amaçlar ile Muhammed Zühdü Efendinin öncülüğünde Recepli Köyü Camisinde köylünün katılımı ile Aralık ayı içerisinde yapılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda çevre köylere yayıldı. Efendi, dünya hayatından ahiret hayatına göçtükten sonrada hayır yemeğinin yapılmasına devam edildi.
Hayır yemeğine zamanla Manisa il, ve ilçeleri ile tüm Türkiye’den katılım oldu. Katılımın çok olması nedeniyle kapalı alanda yapılması mümkün olmadığından geçimini çiftçilik ile temin eden halkımızın iş durumu ve dışarıdan katılan halkımıza rahat bir ortam hazırlanması için  Mayıs ayının son on günü içerisinde yapılmaya başlanmıştır. Bu güne kadarda bu şekilde devam etmektedir. Bu sene 26 Mayıs 2024 Pazar günü yapılması planlanmış ve yoğun katılımla yapılmıştır.


MUHAMMED ZÜHDÜ K.S. EFENDİ KİMDİR ?
Muhammed Zühdü Efendi 1882 senesinde Yuntdağı Asmacık köyünde doğdu, köyünde hıfzını bitirip Bergama Karacaahmet medresesinde tahsiline devam etti. 1903 senesinde Konya Kadınhan’a giderek zahiri ilmini aralıksız sürdürdü. 1909’da Asmacık köyüne dönünce köylüler tarafından yaptırılan medresede 16 sene talebe okuttu. 1925 senesinde Recepli Köyüne hicret etti.
Kerametler sarayının sultanı, zahir ve batın ilimlerinin dipsiz denizi, gönlü eşsiz incilerle dolu, insanları olanca kuvvetiyle daima Allah (CC) hazretlerinin nurlu ve mukaddes Kur’an yoluna davet etmiş, Hak kahramanı merhum ve mağfur Muhammed Zühdü Efendi, Tarıki Nakşi Halid-i Bağdadi kolundan olup Manevi ilmini Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi’nin halifesi Akhisarlı Abdülcelil Efendi’den aldı. Yunt dağına halka kurup, insanlara hizmet etti. Bu mübarek zat bu yol üzere çevresini irşad etti.
Abdülcelil Efendinin çok sevgili halifelerinden olan İbrahim oğlu Hafız Muhammed Zühdü Efendi mübarek zat idi, az uyur az yerdi, hakkı söyler sabrı tavsiye ederdi, daim Kur’an okur kitap mütalaa ederdi, her hali insanlara örnekti, hayatta iken insanların çoğu onu bilmek gerekti, şu an olduğu gibi hayatında da çok mübarekti, onun yüksekti makamı, âli idi postu, insanlara hizmet etmekti her türlü kastı, son okuduğu ayetin son cümlesi “O ne güzel Mevla, O ne güzel dosttu” anlamında olan ayeti kerimeyi okuyup aile efradına elveda deyip,15 Nisan 1962 sabahı gün doğmadan önce Rabbine teslim oldu.


DERNEK BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL'IN BASIN AÇIKLAMASI;
Halkımızın rahat ve huzurlu bir ortamda ziyaretlerini, ibadetlerini yapması ve yemeğini yemesi için gerekli şartlar derneğimiz üyeleri ve gönüllülerimiz ile Recepli halkı tarafından oluşturulmuştur. Külliyemizde, bakım onarım, peyzaj ve çevre düzenlemesi, ağaçlandırma, boya - badana ve genel temizlik işleri de üyelerimizin gönüllü katılımları ile tamamlanarak hayır yemeğine hazır hale getirilmiştir. 300 ve 50 ton su kapasiteli iki adet su deposu Recepli muhtarlığı işbirliği ile doldurulmuş ziyaretçilerimizin su sıkıntısı çekmemesi için her türlü önlem alınmıştır.


YEMEK HAZIRLIĞI – KULLANILAN MALZEMELER
Hayır yemeğimizde bu sene 500 kg nohuttan etli nohut yemeği, 500 kg buğdaydan etli keşkek yemeği,  7.500 adet  200 gr  yuvarlak somun ekmek, 280 kg buğdaydan zerde tatlısı, 450 kg şeker, 35 küçükbaş hayvan  yapılan dualar eşliğinde üyelerimiz, Recepli halkı ve gönüllü çalışanlarımızca hazırlanarak ülkemizin muhtelif yerlerinden bu hayır amaçlı “Muhammed Zühdü Anma ve Hayır Yemeğine” iştirak eden misafirlerimize sunulmak üzere hazırlanmıştır.

Derneğimizce, toplumsal dayanışmayı, yardımlaşmayı yaşatmak ve manevi büyükleri yad etmek adına üyelerimiz ve köy halkımızın katkıları / destekleriyle derneğimiz çatısı altında yapılan bu hayır yemeğini her yıl düzenlemeye devam edeceğimizi bildirir, etkinliğimizin ve yapılan duaların milletimizin birliğine vesile kılmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.
Etkinliğimize katkıda bulunan ve etkinliğimize teşrif eden misafirlerimize de şükranlarımı sunarım.

Önümüzdeki yıl vefatının 63. senei devriyesinde yapacağımız Muhammed Zühdü KS Efendiyi Anma ve Hayır Yemeği davetinde yine külliyemizde buluşmak üzere... Hürmetlerimle…


26 Mayıs  2024

Hüseyin UYSAL
Dernek Yönetim Kurulu Adına
Dernek Başkanı
  
34 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret471096
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org