Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Attar Hoca Hz

ATTAR HOCA HAZRETLERİ (ATTAR ECE)

 

          Manisa’da Saruhanoğulları devrinde, halvetî şeyhi olan revak sultan’ın kardeşidir. Kabri, karaköy semtinde bulunan attar hoca câmiî’nin son cemaat mahallinde, minarenin yanındadır.

 

\"

 

        Kaynaklardan Attar hoca’nın testicilik yaptığı ve dükkânının da şimdiki karaköy kur’ân kursu’nun bulunduğu yerde olduğunu öğreniyoruz.

        Attar hoca’ya âit şöyle bir menkîbe anlatılmaktadır: “şahsın biri bir gün attar ece’nin bir testisini kırar. Sonraki bir gün yine gelir ve bir testisini daha kırar. Üçüncü de yine kasten testisini kırmaya geldiğinde attar ece bu şahsı yakalar ve “senin hızır olduğunu herkese söylerim” der. Hızır (a.s.): “ne olur söyleme” der. Attar ece de: “ o zaman günde bir vakit bu câmide kılar isen söylemem” der. O günden beri hızır (a.s.)’In bu câmide bir vakit namaza geldiğine inanılmaktadır.

        Câmi yapılacağı zaman, vakıf câmi alanının geniş tutulmasını istemiş, bunun sebebini soranlara ise, “gün gelecek burada çocuklar oynayacak” diyerek, ileride bir gün burada bir kur’ân kursunun yapılacağına işaret etmiştir.

\"

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret278172
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Hava Durumu
Banka Hesabımız

   Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR09 0020 6000 6400 9621 3600 01

Bağış Kabulü
 www.muhammedzuhdu.org
Ya Allah (cc) Ya Resul (sav)
Bayrağımız