• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Anasayfa

Mevlid Kandili, Kur’an-ı Kerimde‘’Âlemlere rahmet olarak gönderildiği’’(Enbiya,107) beyan buyrulan Hz. Muhammed(SAV) ‘in doğumuyla varlık âlemini şereflendirdiği çok müstesna bir gecedir. Peygamberimiz Mekke şehrinde M.571 yılı rastlayan Rebiyyülevvel ayının 12. günü (Pazartesi günü) sabaha doğru doğmuş, böylece dünya asırlardır beklediği kurtarıcısına kavuşmuştur. Yaklaşmakta olan Mevlid kandiline salatü selamlar getirerek, Kur'an-ı Kerim ve tevhid hatimleri indirerek hazırlanıp, 12 Ocak’ta onun ruhu şeriflerine hediye eyleyelim inşaallah... Allah peygamberimize ümmet ve şefaatine nail eylesin.
REBÎÜLEVVEL AYI ربيع الاوّل HZ MUHAMMED SAV DOĞDUĞU_ HİCRET_ VEFAT AYIKamerî yılın saferden sonra gelen üçüncü ayına rebîü’l-evvel (birinci rebî‘), dördüncü ayına da rebîü’l-âhir (sonuncu rebî‘) veya rebîü’s-sânî (ikinci rebî‘) denir. Sözlükte “bahar, bahar yağmuru, bolluk ve bereket” gibi anlamlara gelen rebî‘ Arapça’da hem ay hem de mevsim adı olarak kullanılır. Bu kelimenin “bir yerde ikamet etmek, bahar mevsiminde bir yerde konaklamak; bahar evi, mahalle, yurt” mânalarındaki “rba” kökünden türediği ileri sürülmektedir. Araplar’ın havanın mutedil, su ve otun bol olduğu bu aylarda bir yerde konaklayıp hayvanlarını otlatmaları sebebiyle söz konusu iki aya bu adların verildiği ve bu ayların o zamanlar “rebî‘” diye adlandırılan güz mevsimine rastladığı nakledilir.
Hz. Muhammed (s.a.s.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı’nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke’nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı olarak kullandıkları “Fil Vak’ası”, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğumundan 52 gün kadar önce olmuştu. Abdülmuttalib, torununun doğumu şerefine verdiği ziyâfette çocuğun adını soranlara: “Muhammed adını verdim. Dilerim ki, gökte Hakk, yeryüzünde halk, O’nu hayırla yâdetsinler…” cevâbını verdi. Annesi de “Ahmed” dedi. (Muhammed, üstünlük ve meziyetleri anılarak çok çok övülüp senâ edilen; Ahmed de Cenab-ı Hakk’ı yüce sıfatları ile öven, hamdeden kimse demektir.İslâm târihçileri, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğduğu gece bir takım olağanüstü olayların meydana geldiğini naklederler. O gece İran Kisrâsı (Hükümdarı)’nın Medâyin şehrindeki sarayının 14 sütûnu yıkılmış,
AHMEDİ MÜŞTAKİ KS. HAZRETLERİ HOCAMIZ, EFENDİMİZ, KIYMETLİ BÜYÜĞÜMÜZ SEVENLERİ VE TALEBELERİ TARAFINDAN DARÜL BEKAYA UĞURLANDI. O, ÇOK MÜBAREK BİR ZAATTI, SÜREKLİ ZİKİRLE FİKİRLE VAKTİNİ GEÇİRİRDİ. İNSANLARI DAİMA HAK'KA CC. VE RASÜLÜ'NE (HZ MUHAMMED MUSTAFA SAV) EMİRLERİNE UYRARAK, İYİLİK VE GÜZELLİĞE DAVET EDEN, BİR ÇOK CAMİİ, TÜRBE, YOL, ÇEŞME YAPTIRILMASINA VESİLE OLAN SOSYAL DAYANIŞMA VE BİRLİKTELİĞE SEVK EDEN MÜNEVVER BİR İNSANDI.
Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir. Zira âlimler vahyi kendilerine kılavuz edinen Peygamberlerin varisleridir. İnsanları hak ve hakikate yönlendirmek için ömrünü adamış, rehberimiz Serdarul Evliya Ser Halîfeti Gavsul Alâ Ahmedi Müştaki Hazretleri bu sabah hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mevla CC rahmet eylesin. Başımız sağolsun. Cenaze namazı BUGUN saat 18.30 da Recepli Muhammed Zühdü Külliyemizde kılınacaktir
 1  ...
Canlı Dinle - Diyanet Risalet Radyo Resmi Web Sitesi

  


MANİSA İL İLÇE VE KÖYLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ
Her Hakkı mahfuzdur.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret429847
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.356027.4657
Euro28.788128.9035
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org