Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Anasayfa

ÜÇ AYLAR (Recep -Şaban - Ramazan) Mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfireti, bu gecelerde mü’minler üzerine yağmur gibi yağar. Dinî hayatımızda "Üç Aylar'' olarak bilinen feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir defa daha girmek üzereyiz. Üç ayların başlangıcı 13 Şubat 2021 Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü, bu ayın ilk Cuma gecesi olan Regaip Kandili18 Şubat 2020 Perşembe akşamı da "Regaib Kandili'' dir.
2021 MİLADİ - 1442 / 1443 HİCRİ DİNİ GÜNLER LİSTESİ
Hüvel baki b. İsmail oğlu evliyaullahtan seyyid baki billah (k.s) hazretleri 1557 yılında kufe şehrinde dünyaya geldi. Oradan şam ‘a geldi. 15 (onbeş) yıl şamda yaşadı. Oradan manisa’ya geldi. 2 (iki) yıl manisada kaldı . Sonra beştepe köyüne yerleşti. Orada yaşadı. 1645 yılında hakkın rahmetine kavuştu. Şuanki osmancalı köyünün yakınındaki tepenin üstünde türbesi bulunmaktadır.
Muslih Mahallesi kabristanında bulunan Zarar Ziyan Dede KS Türbesi derneğimiz gönüllü üyelerimiz tarafından dış cephesi kubbesi badana yapıldı. Önümüzdeki hafta da türbenin içerisine zemine mermer döşeme işleri yapılacak .
Mevlid Kandili, Kurani Kerimde Alemlere rahmet olarak gönderildigi (Enbiya Suresi) beyan buyrulan Hz Muhammed sav in doğumuyla varlık alemini şereflendirdigi çok müstesna bir gecedir.Peygamberimiz Mekke şehrinde M.571 yilinda Rebiulevvel ayinın 12. Gecesinde sabaha doğru doğmuş, böylece dünya asırlardir bekledigi kurtarıcısına kavuşmuştur. Mevlid kandilinde çokca selavat getirip, Kuran okuyarak, tevhid ve kuran hatimlerini onun ruhuna hediye edelim insaallah Hz. Muhammedin Şefaatine kavuşmak dileğiyle...
Muharrem, Hicri takvimin ilk ayıdır. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür. Müslümanlar için bir milat olan hicret; Allah’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete yapılan yolculuktur.20 Ağustos 2020 PERŞEMBE günü Hicri yılbaşımızdır. Muharrem, Hicri takvimin ilk ayıdır. Yüce Dinimiz İslam’da özel bir yere sahip olan Aşure günü muharrem ayı içerisindedir. Sözlükte “haram kılınan, yasaklanan kutsal olan, saygı duyulan” anlamlarına gelen Muharrem, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir.
"BEN GÜZEL AHLAKI TAMAMLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİM (2)" diyen ve "ŞÜPHESİZKİ SEN EN BÜYÜK VE EN GÜZEL AHLAK ÜZERİNDESİN(1)" ayetinin sırrına mazhar olan HZ MUHAMMED MUSTAFA (SAV) nin yolundan ayrılmamalıyız... İslâmın dünya ve ahiretle ilgili emirlerine uymalıyız.... Kuran ve sünnet hükümlerine bağlanıp "gerçek yolun" yani "İSLAM'ın" etrafında bütünleşerek yaşantımıza devam etmeliyiz......
MEHMET ZÜHDÜ EFENDİ (1882 – 1962) Mehmet Efendi 1882 yılında, Yuntdağı’ nın Asmacık köyünde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Sultan, babasının adı İbrahim'dir. Hafızlığını tamamladığında 10 veya 12 yaşlarındadır.afız Mehmet, Recepli Köyünde yaptığı bu ilk tahsilinden sonra Bergama Karacaahmed Medresesi, bir diğer ismiyle Kulaksız Camii Medresesinde okumak üzere Bergama’ya gider. 6 yıl süreyle son tahsilini yapacağı Kadınhanı'ndaki başka bir medreseye geçer. Kadınhanı'ndaki tahsil hayatı boyunca başta hocaları ve talebe arkadaşları olmak üzere herkesin sevgisini kazanır. "İlim talebi için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır." (Tirmizi, İlim2; İbn-ü Mace, Mukaddime17)
 4  ...
Canlı Dinle - Diyanet Risalet Radyo Resmi Web Sitesi
  


MANİSA İL İLÇE VE KÖYLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ
Her Hakkı mahfuzdur.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret332417
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.85238.8878
Euro10.341310.3828
Hava Durumu
DİYANET RADYO
Canlı Yayın
KUR'AN RADYO
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org