BERAT GECESİ
Şâban ayının on beşinci gecesi.
Berat Arapça berâe/berâet (البرائة) kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Berâet, “iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması” anlamına gelir. Şâbanın on beşinci gecesinde müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir. Berat gecesi için Arapça eserlerde “şâbanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (الصك = belge) gecesi” mânalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.
Miraç Kandilimizin bizim için ne büyük bir fırsat olduğunu iyi anlamalıyız. Kısaca bu gece Efendimiz’in Mi’raca yükseldiği, müminlerin de tövbesi, duası, tesbihleri, namazı ve kıratıyla ruhunu, gönlünü, ahlâkını arındırıp yücelttiği gecedir.(7)
Miraç gecesi ulvi bir gecedir. Bu noktada bize düşen görev, Rabbimizin biz kullarına karşı çok merhametli olduğu bilinci ve ne kadar çok olursa olsun günahlarımızın affedilebileceği ümidi ile Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmaktır. Bundan dolayı bu geceyi ibadetle geçirmeliyiz. Kalbimizi İsra ve Miraç mucizesinin ilahi nuruyla aydınlatarak gönlümüzde bu gecenin kandillerini yakmalıyız.
ÜÇ AYLAR
(Recep -Şaban - Ramazan)
Mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfireti, bu gecelerde mü’minler üzerine yağmur gibi yağar.
Dinî hayatımızda "Üç Aylar'' olarak bilinen feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir defa daha girmek üzereyiz.
12 Ocak 2024 Cuma günü Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü, bu ayın ilk Cuma gecesi olan 11 Ocak 2024 PERŞEMBE akşamı da "Regaib Kandili'' dir.
ömür ağacımızın yapraklarını döke döke bir yılımız daha kopup gitti. Arkamıza geriye dönüp, dünya ve ahiret işlerimizin muhasebesini yapacağımız bir yılın son günlerine geldik, bu günlerde ömür ağacımızdan kopup giden yaprakların (365 günün) hesabını vermek mecburiyetindeyiz. Hani Efendimiz buyuruyor: “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz…” (Tirmizî, Kıyame, 25) Bizler bu hesabı vermeyi aklımıza getirmezsek elbette ki bir gün bu hesap bizden sorulacaktır. Bizim inancımızın gereğinde hesaba çekilmek mutlak vardır.
Son olarak;
Biz Mü’minler olarak; yılın başının- yılın sonunun diğer normal günler geceler gibi hiçbir farkı olmadığını bilelim. Geçmişimizi yaptıklarımızı düşünerek muhasebe edelim. Ben kendime, vatanıma, milletime ve tüm insanlığa hayırlar getirecek neler yaptım, eksik taraflarım zayıf yönlerim neler, kendimi nasıl şekillendireyim ki önümüzdeki günlerde hayra dönük (Mevlâ Rızası için) neler yapabilirim diyelim. Muhakkak ki hayır bundadır.
Bir mevsim mîsâli gelen gidiyor,
Ömür ağacını zaman buduyor,
Ecel peşimizden bizi güdüyor,
Ecelin hakkından geleni göster.
Az yaşa çok yaşa, ölümdür âhir,
Dünya bir konaktır, gelen bir misafir
Gafletle harcama, ömrün cevahir
Cevahir kadrini bileni göster.
Zaman yol buyolun yıllar kervanı
Bu yolda kervanın biter dermanı,
Her geçen ânımız ömrün ziyanı,
Kaybolan her ânı bulanı göster. (A. M. İ.)