Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Anasayfa

SİGARA İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER Bağımlılıkların en yaygını ve belki de üzerinde en çok konuşulanı sigara bağımlılığıdır. Batıda yaklaşık on asırlık bir geçmişi bulunan tütün ve sigara, XV. yüzyıldan itibaren yeni dünyadan islam dünyasına da sirayet etmiş, sigara alışkanlığının toplumda yayılmaya başlamasıyla birlikte sigara içmenin dini hükmü, dinen sakıncalı olup olmadığı da tartışılır olmuştur. İLMİ VE DİNİ YÖNÜ Tıp ve pozitif bilimlerdeki son gelişmeler artık sigaranın zararını şüphe ve tereddütlü bir konu olmaktan çıkarmıştır.
Dernek üyelerimiz ve gönüllülerimizce hafta sonu çalışmaları kapsamında Recepli Muhammed Zühdü Külliyemizin kabir duvarları yıkımı ve temel atıp yeniden beton duvar yapımı çalışması devam etmektedir.Haftaya temel atma işleminin ardından kalıp çakma ve beton duvar yapımı işleri devam edecektir.
Hz. Peygamber, Aşûre günü oruç tutmayı teşvik etti ve şöyle buyurdu: “Aşûre günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizi, Savm, 48; III, 126)Bilindiği üzere Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine’ye hicret ettiğinde, orada Arap halkla birlikte yaşayan Yahudiler vardı. İşte bu Yahudiler, Hz. Musa ile İsrail oğullarının, Firavunun zulmünden Aşûre günü kurtulduğunu söyleyen Yahudileri, Hz. Peygamber yalanlamamış ve hatta bu yönde olumlu bir tavır sergilemiştir. Bunun yanı sıra tüm Samî dinlerde özel bir yere sahip görünen aşûre günü, Cahiliyye Araplarınca da önemli kabul edilmiştir.
Hicri Yılbaşı Muharrem, Hicri takvimin ilk ayıdır. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür.
Bayrak bir milletin şerefi, istiklâl ve hürriyetinin sembolüdür. Peygamberimizin zamanında yapılan savaşlarda İslâm ordularında bayrak bulunur ve buna çok önem verilirdi. Hayber savaşında büyük kahramanlık gösteren Hz.Ali'ye bayrağı bizzat Peygamberimiz teslim etmiştir. İstanbul'un fethinde Ulubatlı Hasan bayrağımızı surlara dikerek fethin ilk müjdesini vermiş, kendisi diktiği bayrağın dibinde şehit olmuştur.
Kuran-ı Kerim'de yüce Rabbimiz bizlere “(O öğünüp durdukları) mal ve oğullar, dünya hayatının süsüdür”. (1) - Buyurmaktadır. Yüce Rabbimiz dünya hayatında biz insanlara sayısız nimetler bahşetmiştir. Bu nimetlerden biri, belki de birincisi aile ve toplum hayatımızda önemli bir yere sahip olan çocuklarımızdır.
Nebî Efendimiz’e (s.a.v) Salavat Okumanın Fazileti Allah (c.c) şöyle buyurur : “Şüphesiz Allah ve melekleri, peygambere çokça salât etmektedirler.Ey müminler! Siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin” (Ahzâb 33/56)
Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla… Allah Teâlâ Efendimiz Muhammed’e, âli ve ashabına sâlat ve selâm eylesin. Allah’ım! Nebin, Efendimiz Muhammed’in (s.a.v) senin yanındaki mertebesi, senin ona, onun da sana olan muhabbetinin ve seninle onun arasındaki sırrın hatırına; ona, âline ve ashabına salât ve selâm etmeni istiyorum. Ona muhabbetimi kat kat artır. Kendisinin ve mertebelerinin hatırına onu, bana tanıt. Onun yolundan gitmeye, edebini ve sünnetini yaşamaya beni muvaffak kıl. Bu konuda bana azim ver. Efendimiz’i (s.a.v) görmekle beni şereflendir. Kendisiyle konuşmayı lutfederek beni sevindir.
 6  ...
Canlı Dinle - Diyanet Risalet Radyo Resmi Web Sitesi
  


MANİSA İL İLÇE VE KÖYLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ
Her Hakkı mahfuzdur.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret302720
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Hava Durumu
DİYANET RADYO
Canlı Yayın
KUR'AN RADYO
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org