• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Anasayfa

Ahzâb suresinde buyurmuş Yüce Rabbimiz C.C., "Allah ve melekler peygambere salât ediyorlar; Ey iman edenler, siz de ona salât ve selâm okuyun." Ahzab Suresi 56.ayet Hz. Muhammed Mustafa’ ya (s.a.v.) sonsuz salât ve selam olsun… DELÂİLÜ’L HAYRÂT / HAYIRLARIN DELİLLERİ Yüce Mevlâ’nın rahmetini, rıza ve bereketini, Yaradılış gayesi Hz.Muhammed’in şefaatini, Murad eyleyip aramış, salavatları derlemiş , On beşinci yüzyılda Süleyman el- Cezûli (k.s.)…
19 Temmuz Çarşamba 2023 - 1 Muharrem 1445 günü Hicri yılbaşımızdır. Muharrem, Hicri takvimin ilk ayıdır. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul görmüştür. Yüce Dinimiz İslam’da özel bir yere sahip olan Aşure günü muharrem ayı içerisindedir. Sözlükte “haram kılınan, yasaklanan kutsal olan, saygı duyulan” anlamlarına gelen Muharrem, savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan biridir.
Kurban Bayramımız, Hz. Muhammed'den, üç ilâhî dinin kendisinde buluştuğu Hz. İbrahim'e uzanan yüce tarihe can verir. Kutsal topraklarda Arafat'ta dünyalıklardan soyunmuş, âdeta ak kefenlere bürünmüş milyonlarca Müslüman, Cenabı Hakk'a el açıp yalvardı, yüce divanda Arafatta durdu. Yine milyonlarca insan kurban ibadeti ile Mevlasına bağlılığını gösterip yakınlaştı. Bilindiği üzere Kurban da, Hz. İbrahim ile Hz. İsmail’in baba oğul sevgisi ile Hakka bağlılık duygularının ortaya konduğu engin bir durum vardır. Şüphesiz ki tüm inananların Kurban konusunda ortak duygu ve düşünceleri bu yöndedir. Bu kutsal günlere ulaşmış olmanın hazzı ve mutluluğu içerisinde; tüm İslam aleminin Mübarek kurban bayramını kutlar, sevgi - kardeşlik duygularının pekişmesine, inananların birleşmesine ve yardımlaşmasına, Bayramların birliğe, beraberliğe, barışa, kardeşliğe ve ümmeti Muhammedin ebedi kurtuluşuna vesile olmasını Cenabı Hakk’dan niyaz ederiz.
TEŞRÎK TEKBİRİ "Teşrik" Arap dilinde etleri doğrayıp kurutmak demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina'da kesilen kurbanların etleri, bayramın 2., 3. ve 4. günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı. Bu sebeple bu üç güne et kurutma günleri anlamında "eyyam-ı teşrik / teşrik günleri" denilmiştir. "Tekbir" ise Allah'ı ululamak, yüceltmek demektir. Kurban bayramının arefe günü (9 zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. gününe ikindi namazına kadar (13 zilhicce) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra toplam 23 defa "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd" cümlesini söylemeye "teşrik tekbiri" denir. İmam Ebû Yusuf ve İmam Muhammed'e göre bu tekbirlerin söylenmesi kadın-erkek her Müslümana vaciptir.
Kurbanın kesilme zamanı nahr (Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü) günleridir. Fakat birinci günde kesilmesi daha faziletlidir. 21- Kurbanlar, bayram namazı kılınan şehir gibi yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra bayram namazı kılınmayan yerlerde ise bayram gününün fecrinden sonra kesilir. İlk vakti budur. Kurbanı geceleyin kesmek tenzihen mekruhtur. (İmam Şafiî'ye göre, kurbanlar bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar kesilebilir.)
 7  ...
Canlı Dinle - Diyanet Risalet Radyo Resmi Web Sitesi

  


MANİSA İL İLÇE VE KÖYLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ
Her Hakkı mahfuzdur.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret471100
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Hava Durumu
Saat
Kur'an Radyo
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri
Dayanışma Derneği
 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM 
BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064
009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org