Üyelik Girişi
M. Zühdü Bilgi Hattı
Site Haritası
Takvim
Muhammed Zühdü(KS)

Anasayfa

Mehmet Efendi 1882 yılında, Yuntdağı’ nın Asmacık köyünde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Sultan, babasının adı İbrahim'dir Çocukluk yılları köyde geçer. O zamanlar, köylerde tahsil şekli, köyde bir hoca var ise o hocadan Kur'ân-ı Kerim dersleri almak, mızraklı ilmihal okumak, temel Arapça dersleri almak ve hafızlık yapmak idi. Mehmet Efendi de o sıralarda, Recepli Köyünde bulunan ve köylüler tarafından iaşesi karşılanan, Bergamalı bir hocanın talebesi olarak talebelik hayatına başlamıştır. Hafızlığını tamamladığında 10 veya 12 yaşlarındadır. Mehmet Efendi, hafızlık merâsiminde Kur'ân-ı Kerim'i başından sonuna kadar hiç takılmadan farklı hocaların önünde okur, bu şekilde yapılan hafızlık duasında hocaların takdirini kazanırBergama Karacaahmed Medresesinde 18 yaşına kadar okuyup belli bir ilmi seviyeye gelince, daha yüksek bir seviyede ilim tahsilini arzu etmektedir.
2020 TAKVİMİ
2020 DİNİ GÜN VE GECELER
Derneğimizce 2019 yılında başta Muhammed Zühdü Efendi KS Anma ve Hayır Davetimiz olmak üzere yapılan çalışmalar ve tüm faaliyetlerimiz bültenimizle halkımızın bilgisine sunulmuştur.
Allah (CC) Anılan Toplantıların Fazileti--------------------------------------------------------------------"Ve Rabbinin hoşnutluğunu umarak, sabah akşam O'na yalvarıp yakaranlarla birlikte, sen de sabret. Dünya hayatının cazibesine kapılarak gözlerini onlardan ayırma, iyi ve güzel olan ne varsa, hepsini terkedip bencil arzuları peşine düştüğü için, kalbini bizi hatırlamaya karşı duyarsız kıldığımız kimseye de uyma. Zaten o işinde sınırı aşmıştır." (Kehf: 18/28)
Mevlid Kandili, Kurani Kerimde Alemlere rahmet olarak gönderildigi (Enbiya Suresi) beyan buyrulan Hz Muhammed sav in doğumuyla varlık alemini şereflendirdigi çok müstesna bir gecedir. Peygamberimiz Mekke şehrinde M.571 yilinda Rebiulevvel ayinın 12. Gecesinde sabaha doğru doğmuş, böylece dünya asırlardir bekledigi kurtarıcısına kavuşmuştur. Mevlid kandilinde çokca selavat getirip, Kuran okuyarak, tevhid ve kuran hatimlerini onun ruhuna hediye edelim insaallah. Bu mübarek gecenin; Türkiyemizin doğru yolunda güçlenip gelişerek ebediyyen İslamın hâdimi ve hâmisi olması, ümmeti muhammedin kurtuşuna ve makamı mahmuda erişmemize vesile olmasi temennisiyle... Mevlid kandilimiz mübarek olsun.
Bir buhran düşünün, anayı analık hasletin de ayırmış, yuvasına ihanet ettirmiş, ciğerparesi olan yavrusunu sokağa attırmış... Bir buhran düşünün babayı babalık vazifesinden aile resiliği otoritesinden ve mesuliyet hissinden mahrum bırakmış, babaya yavrusunu , yuvasını unutturmuş, yolunu meyhaneye çavirmiş, nafakasını kumara yedirmiş... Bir buhran düşünün, kazançtan bereketi, insandan fazileti, kadından haya ve iffeti, komşudan komşuluğu, hakimden adaleti, gönüllerden samimiyeti kaldırmış.... Şimdi de insanlardan vicdan ve kuranı sökmek için muhasaraya başlamış, ahlâkımızı ve milli değerlerimizi yok etmeye çalışmaktadır... Eğer bugün anayı babayı tanımayan bir nesil varsa, eğer bu gün ailede huzursuzluk son haddine varmışsa, eğer bu gün rüşvet alıp vermek normal bir hal almışsa, eğer bu gün ahlaksızlık genç nesillerde tesirini gösterebiliyorsa bunun sorumlusunu ve sebebini aramak mecburiytinde değilmiyiz?....
Gönül Aynası : Dost Orada Görünür Kalplerini zikirle ve fikirle cilâlayıp parlatanlar, Cenâb-ı Hakk’ın tecellîlerini yansıtan hârika bir gönül aynasına sâhip olurlar. (I/253) Gönül aynasının bir cilâsı da sabırdır. Câhillerin eziyetlerine sabretmek, ehil olanların gönüllerine cilâdır. (VI/162) Herkes gönül aynasının temizliği, cilâsı ve parlaklığı oranında görünmeyeni görür. Kim gönlünü daha fazla cilâlarsa, daha fazla görür; ona daha çok sûretler görünür. (IV/234)
 5  ...
Canlı Dinle - Diyanet Risalet Radyo Resmi Web Sitesi
  


MANİSA İL İLÇE VE KÖYLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ
Her Hakkı mahfuzdur.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret302765
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.80257.8338
Euro9.12179.1583
Hava Durumu
DİYANET RADYO
Canlı Yayın
KUR'AN RADYO
RİSALET RADYO
Diyanet Risalet Radyo
KABE TV CANLI
RECEPLİ
BAĞIŞ KABULÜ HS. NO.

 Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

MANİSA ŞUBESİ 

HESAP NO

962136-1

IBAN NO

TR090020600064009621360001

M. ZÜHDÜ CAMİİ
www.muhammedzuhdu.org